Õigeaegne lahkumine on üks võtmeküsimusi iga juhi karjääris ning läbimõeldud tegutsemine selle raames on väga oluline nii ettevõtte kui ka juhi tuleviku seisukohast. Lõpetama peaks ju kõrgel.
Millal peaks ettevõtte juht otsustama lahkuda?
Nagu kõigel muul, on ka juhtimisel oma elutsükkel. Juhid liiguvad üldjuhul energilisest mesinädalate faasist, kus kõik on värske ja võimalused lõputud, realistlikumasse väljakutsete navigeerimise faasi ning lõpuks küpsuse faasi, kus võib tunduda, et kõik kordub ja nad on andnud endast kõik. Väljakutsete navigeerimise faasi nimetatakse ka kuldseks ehk parimaks ajaks karjääris, sest kogemus ja uudsus on heas tasakaalus.
Aastakümneid püsis rusikareegel, et küpsuse faas saabub umbes 5. aastal ning siis tuleb teha muudatus: luua ronimise alternatiiv (nii-öelda kohapeal hüppamise strateegia), võtta õpipoiss, tõsta oluliselt väljakutsete taset või astuda edasi. See tsükkel on tänapäeval märksa kiirem ning kõrvaleastuja peeglisse tuleb vaadata varem.
Otsus juhirollist lahkuda on mitmetahuline ning nõuab põhjalikku kaalutlemist nii isiklike soovide kui ka ettevõtte parimate huvide seisukohast.
Millal ja kuidas peaks juht taganema,
võttes arvesse rolli olulisust, tema panust ning lahkumisega kaasneda võivaid eeliseid ja tagasilööke? Oluline on mõista nii organisatsiooni dünaamikat kui ka iseenda ambitsioone. Märgid, mis võivad viidata lahkumiseks sobivale hetkele, hõlmavad muu hulgas motivatsiooni vähenemist, isiklike prioriteetide muutumist, aga ka nägemuste erinevust kõrgema juhi või nõukoguga, ettevõtte sisenemist uude faasi. Käivitaja ja ehitaja ei ole ju hoidja või kokkutõmbaja. Juhil endal võib olla neid märke raske endal märgata, seetõttu tasub kaaluda ka kohtumist juhtimiscoachiga, kes aitab mõtetesse selgust tuua.
Millised on juhi õigeaegse lahkumise positiivsed küljed?
Õigeaegse lahkumise positiivseteks külgedeks on pärandi ja maine säilimine, ettevõtte võimalus edasi kasvada ning juhi isiklik areng. Coaching’u-ruumis näen juhte, kes suudavad tagasilööke vältida, plaanides lahkumist tipus ja hea enesetunde pealt, kuid vähemalt sama palju võib näha edasilükatud otsuseid ja oskamatust õigel ajal loobuda. See on inimlik, sest me kõik vajame nii kindlust kui ka kasvuvõimalusi ning need nügivad meid lihtsalt eri suundades. Tavaliselt peitubki juhi isikliku otsuse taga mõni kombinatsioon tulemuslikkuse ja töörõõmu kadumisest. Võivad kaduda positiivsus, optimism, võime vaadata tulevikku.
Minu enda juhikarjääris on olnud mõlemat: nii õigeaegset tipus kui ka edasilükatud kehvas kohas lahkumist. Neist viimasega kaasnes läbipõlemiseelne seisund, kus mind lõpuks toetas arusaam, et kui annan oma parima, siis on mul õigus end hästi tunda, ja endale esitatud küsimus: miks ma teen midagi, kui sellest midagi olulist ei muutu? Lahkuda tuleb, kui nii produktiivsus kui positiivsus on madalaseisus ning ka pingutades kumbki oluliselt ei parane!
Juhi õigeaegse lahkumise 5 märki
Kuidas kuuluda juhtide hulka, kes oskavad õigel ajal kõrvale astuda ja ennetada otsusega viivitamist? Benjamin Laker, Henley ärikooli juhtimisprofessor, kirjeldab ajakirjas Forbes viit märki, mida tasuks jälgida: stagneerumine, ebatäpne visioon, endale seatud olulisimate verstapostide saavutamine, isiklike prioriteetide muutumine ja järeltulija valmisolek.
- Stagneerumine. Kui märkad, et su entusiasm ja motivatsioon pidevalt vähenevad, on see hoiatusmärk. Loovus ammendub, uudsus kaob, kunagised novaatorlikud ideed leiavad aina taaskasutust. Ärimaailma dünaamikas, kus ainus püsiv asi on muutus, on värske vaatenurk ja uuenduslikud lahendused olulised. Stagneerunud strateegia või innovatsioonipuudus võib tähendada, et juht ei teeni enam ettevõtte huve.
- Ebatäpne visioon. Organisatsiooni kasvades ja muutustega kohanedes võivad selle eesmärgid ja väärtused teiseneda. Kui juht ei kohane ning tema nägemuse ja ettevõtte tegeliku suuna vahel haigutab märgatav lõhe, võib see viia strateegilise joonduse puudumiseni. Ebasobiv visioon pärsib ettevõtte kasvupotentsiaali. Kui tunned, et ei ole ettevõttega samal lainel, võib see olla märk sellest, et juhivahetus tuleks kasuks mõlemale poolele.
- Olulised ja suured verstapostid on saavutatud. Juhid seavad sageli endale ja oma meeskonnale ambitsioonikad eesmärgid, mille saavutamine või ületamine võib tekitada tunde, et on aeg edasi liikuda. Keerukate sihtide seadmine ja ületamine on haarav ning põnev, kuid tipu saavutades ei pruugi edasine vaade enam sama kutsuv tunduda. Sellistes olukordades võib juht leida, et on sobiv aeg tagasi astuda, jättes endast maha eduloo ja avades ukse uuele energiale ning vaatenurkadele.
- Isiklike prioriteetide muutumine. Aja jooksul meie soovid ja unistused muutuvad. Olgu selleks olulised pereelusündmused, tervis, uus hobi või kirg, võid end tabada otsimas paremat tasakaalu töökohustuste ja isikliku elu vahel. Juhina on oluline ära tunda, millal isiklikud prioriteetide muutused võivad hakata mõjutama sinu juhtimisvõimet.
- Järeltulija valmisolek. Juhivahetus on oluline etapp iga ettevõtte igas eluetapis. Kui võimekas ja hästi ette valmistatud järeltulija on valmis, leevendab see mitmeid juhtimisega seotud pingeid. Keegi, kes mõistab organisatsiooni kultuuri ja omab ülevõtmiseks vajalikke oskusi, võib olla võti ja parim kingitus nii sulle kui ka ettevõttele. Kui sa ei märka ega tunnista järeltulija valmisolekut, siis talent lahkub ja aasta pärast ei pruugi sul seda võimalust enam olla.
Kuidas juhina kõrvale astuda?
Kui otsus edasiliikumiseks küpseb ja kell tiksub lahkumise suunas, siis soovitan kõigepealt tuure pisut maha võtta. Riskida tasub ikka avatud silmadega. Nagu iga lahkumise puhul, näiteks paarisuhtestki, pääsed nii jamast kui jääd ilma ka heast. Kuidas viimast kompenseerid? Kui tempo on maha võetud ja otsus edasi liikuda on ratsionaalne, mitte emotsionaalne, siis tuleb teha konkreetne tegevusplaan.
- Mõtle hoolega läbi. Mõtle täpselt, mida pead tegema, et olla korrektne enda ja tööandja vastu. Mis on need asjad, mille pead ära tegema tundmaks, et andsid tõesti endast parima? Ja kuidas tead, et andsid endast parima?
- Anna aega – kellelegi ei meeldi üllatuslahkumine.
- Valmista ette konkreetne sõnum. Lähtu sellest, kuidas tahad, et teine pool end tunneks, ja mis sõnum peaks kõlama jääma. Keskendu põhjustele, miks on õige minna, mis on sinu lahkumises head kõigi jaoks. Kurvastada ja leinata pole mõtet. Arvesta tagasiside kuldreegleid, avalda tänu ja esita ratsionaalsed argumendid enda ning ettevõtte seisukohast. Kui otsus tehtud, siis ole konkreetne, ära anna katteta lubadusi. Samuti ei pea sa vabandama – see on sinu ratsionaalne otsus.
- Nõu anna ainult siis, kui küsitakse – puudutagu see järeltulijat või edasisi plaane.
- Leppige kokku edasise ajastus. Järgmisel kohtumisel tuleks kokku leppida ühised sõnumid nii oleviku kui ka tuleviku tarvis. Kellele, millal ja mida öelda, tuleb korrektselt paika panna.
Head suhted peavad säilima
Loomulikult ei lähe iga lahkumine alati sujuvalt. Heade suhete säilitamine on aga lisaks emotsionaalsele küljele oluline ka ratsionaalselt: kunagi ei tea, millal võivad samad inimesed sinu karjääriradadele taas ilmuda kolleegide, tiimikaaslaste või juhtidena.
Lõpp defineerib iga koostöö ja iga suhte. Õigel ajal õigesti lõpetamine annab nii positiivsema tähenduse olnule kui loob ka parema positsiooni järgmisteks sammudeks. “Õigesti” tähendus tuleb aga endal sisustada.
Kui astud sammu tagasi ja mõtestad, kus sa oma juhiikarjääris oled ning kus olla tahaksid, siis võib saabuda ka selgus, kuhu ja kuidas liikuda. Vahetevahel on seda üksi raske teha.
Tundsid ära mõne oma isikliku arenguvajaduse või meeskonna coachingu väljakutse? Kui oled valmis kasvama ja vajad sel teel kaasamõtlejat, fookuse hoidjat ning selguse loojat, siis võta minuga ühendust.
Artikkel on esmalt avaldatud Edasi.org