• 04/06/2023

Juhtimistreener Merle Viirmaa: Selmet edasi minna, jauratakse minevikus toimunu üle

Juhtimistreener Merle Viirmaa: Selmet edasi minna, jauratakse minevikus toimunu üle

Juhtimistreener Merle Viirmaa: Selmet edasi minna, jauratakse minevikus toimunu üle 1024 607 Merle Viirmaa

Artikkel on esmalt avaldatud Eesti Ekspressis. Foto: Fida Olga | Shutterstock

Kuigi toimunu oli niigi piisavalt ebameeldiv, siis selle üle ikka ja jälle mõtisklemine, selle läbi elamine, kaeblemine ja kahetsemine muudab asja vaid hullemaks.

See on iseenda õõnestamine, mis takistab edasi liikumist ja head enesetunnet. Negatiivset kedrates võid mõelda pisiprobleemid hiigelsuurteks.

See erineb konstruktiivsest viisist oma vigu analüüsida ja nendest õppida.

Mu hea sõber nimetas sellist seisundit vaimseks pohmelliks, ja see olevat füüsilisest pohmellist hullem. Sõltub joodud joogi kogusest ja kangusest, aga võib tõsi olla küll.

Tegelikult on selle kohta eraldi väljend: rumineerimine. Rahvakeeli võiks öelda: mäletsemine. Lehmad mäletsevad ja ega rumineerimine inimtegevusena olemuslikult palju erinegi. Oled korduvate negatiivsete mõtete ringis kinni ja kuigi tahaks välja astuda, ei suuda. Minevikule mõtlemine on loomulik, aga kui ketrad negatiivset, suutmata end peatada, siis on see väga häiriv. Raskematel juhtudel läheb vaja spetsialisti abi.

Liigne analüüs võrdub paralüüs

Põhjuseid, miks seda tehakse, on mitmeid: näiteks perfektsionism, madal enesehinnang, hirm, mingi ebaõnnestumise meelde tuletamine. Selle fenomeni uurija, Yale’i ülikooli psühholoogiaprofessor Susan Nolen-Hoeksema arvas, et see puudutab pisut rohkem naisi, kellele on üliolulised head suhted. Naised kalduvad rohkem kahetsema, põhjuseid endas nägema ja üle mõtlema.

Oma kogemusest võin öelda, et sellisest ketramisest pole sugugi vabad ka mehed, samuti on see olnud mõne meeskonna jaoks takistus tulemuste saavutamisel. Selle asemel, et edasi minna, jauratakse minevikus toimunu üle.

Selle asemel, et edasi minna, jauratakse minevikus toimunu üle.

Olen märganud, et rumineerija nimetab seda tihti analüüsimiseks või reflekteerimiseks ja vigadest õppimiseks. Vigade, kahetsuse ja kehvade kogemuste taas ja taas läbitöötamine, tagasilöökide üle aru pidamine ning kõiges enda rolli otsimine pole refleksioon, mis aitaks tulevikus paremini toime tulla. Halvemal juhul võtad vastutuse asjade eest, mille üle sul tegelikult kontrolli polnudki, ja hakkad arvama, et vääridki halba enesetunnet, sest oled selle ära teeninud.

Mäletsemise tulemuseks pole mitte ainult halb enesetunne, vaid see vähendab ka võimet probleeme lahendada. Veel enam: tihti ei lõpetata mäletsemist isegi siis, kui plaan olukorra lahendamiseks on valmis. Ütlus „liigne analüüs võrdub paralüüs“ sobib siinkohal väga hästi.

Ketrame ja ketrame ning ei tee valikut tegutseda, edasi liikuda ja vastutust võtta.

Vaigista oma sisemine kriitik

Sa ei saa toimunut muuta, aga saad seda aktsepteerida ja edasi minna. Eksisid – me kõik eksime! – ja nüüd on aeg jätta see selja taha. Mind on aidanud sisekõne: „Andsin endast parima ja nüüd liigun edasi.“

Püüa ära tunda see hetk, kui mäletsema hakkad. Pidurit saad vajutada siis, kui õpid ära tundma emotsionaalseid spiraalilangusi, mis on omased rumineerimisele.

On kasulik võtta paus, hingata ja end korraks kõrvalt vaadata. Olen püüdnud endale nendel hetkedel sõbralikult, aga konkreetselt öelda: „Ma ei lase neil mõtetel võimust võtta, lasen neist lahti ja astun edasi.“

Enne kui saab sisemist kriitikut vaigistada, peab aga olukorraga rahu sobitama. Kui tunned, et oled näiteks kellelegi haiget teinud, ei saa mõtteid lihtsalt eemale lükata, vaid pead endale tunnistama, et oled valesti käitunud, ja tihti ka kellegi teisega sellest rääkima. Vahel on ketramisest välja astumiseks ka tarvis lihtsalt kõva häälega vabandada.

Eksisid – me kõik eksime! – ja nüüd on aeg edasi liikuda.

Keskendu olevikule ja tulevikule ehk sellele, mida saad muuta. Coaching’us on tuntud lahenduskeskne lähenemine, mis seab fookuse sellele, mida teeme hästi ja õigesti, mida sellest õppida ja kuidas tugineda olemasolevatele ressurssidele. Millegipärast arvame, et kui tunneme läbi ja lõhki probleemi põhjust, teame kohe ka lahendust. Ei pruugi.

Oluline on seada fookus võimalustele leida paremaid lahendusi ja teha paremaid otsuseid.

Sõltumata sellest, mis minevikus toimus, saad muuta olevikku ja tulevikku. Oled vaba tegema igal hetkel uusi valikuid ja sellega saad alustada kohe. Elus ei saa alati valida, mis juhtub, aga saab valida, kuidas sellele reageerida ja vastata. Alati.

Negatiivset kedrates on ju võimalik samuti midagi saavutada, aga see on nii palju vaevalisem ja rõõmuvaesem. Milleks?

Tundsid ära mõne oma arenguvajaduse või väljakutse? Kui oled valmis kasvama ja vajad sel teel kaasamõtlejat, fookuse hoidjat ning selguse loojat, siis võta minuga ühendust.